середа, 11 грудня 2019 р.

ЗВИЧАЙНІ «СУПЕРГЕРОЇ»


Нещодавно в кінотеатрах країни відбулася прем’єра фільму «Іловайськ-2014. Батальйон «Донбас». Головних героїв грають не актори, а самі бійці батальйону «Донбас», які в серпні 2014-го брали участь у битві за Іловайськ і зуміли вийти з оточення. Одним із них є Ігор ЧАЙКІВСЬКИЙ (позивний «Артист»), який до війни жив і працював у Донецьку. Нині він мешкає на Київщині, працює у Васильківському районному центрі дитячої та юнацької творчості. Про те, як змінилося його життя навесні 2014 року, про мотивацію піти добровольцем до батальйону, участь у зйомках фільму про Іловайськ і плани «на після війни» пан Ігор розповідає нашому виданню.

Вдягни на гаджет окуляри


Нещодавно у Данії відбувся 18-й Міжнародний симпозіум музеїв історії освіти, у форумі вже вдруге брали участь і українські музейники. Які виклики стоять нині перед «шкільними музеями»? Які можливості вони створюють для дослідників, педагогів та громад? Які історії розповідають в епоху глобалізації?

НА ПІВДЕННОМУ ПОЛЮСІ ПЛАНЕТИ


Науковий комітет з антарктичних досліджень (SCAR) днями оголосив прізвища вчених, які отримали гранти на новаторські дослідження в Антарктиці. Серед восьми переможців є і представниця України, співробітниця відділу біології та екології Національного антарктичного наукового центру, учасниця цьогорічної експедиції в Антарктику Марія ПАВЛОВСЬКА.

вівторок, 10 грудня 2019 р.

АВТОРКА БУКВАРЯ


                                                                            Наталія КУЛИК
У листопаді минає 150 років із дня народження видатного педагога і методиста Лідії ДЕПОЛОВИЧ. Колись її ім’я знав кожен український школяр – воно було на обгортці перших читанок, які видавалися три десятиліття поспіль. Тепер його чули навіть не всі науковці й педагоги – не кажучи вже про широкий учнівський та батьківський загал. Між тим ця жінка гідна того, аби про неї пам’ятали. І, дякувати Богові й небайдужим землякам, її загублене у часі ім’я наразі віднаходиться.

пʼятниця, 1 листопада 2019 р.

ОСВІТА КРІЗЬ ПРИЗМУ ЧАСУ Й ОСОБИСТОСТІ


Під час серпневої педагогічної конференції в Києві на трибуну запросили статного, усміхненого чоловіка, котрого представили як «людину-епоху», легенду київської педагогіки. Дев’яносторічний Борис КУЛЬЧИЦЬКИЙ побажав учителям найголовнішого – любові. Пояснив: якщо робити свою справу з любов’ю, з повагою ставитися до дітей і колег, то «педагогічна ноша» ніколи не здаватиметься важкою.

середа, 11 вересня 2019 р.

«РЕЦЕПТИ» ДЛЯ ДОМЕННОЇ ПЕЧІ


Наше видання розповідає читачам про лауреатів премії Президента України для молодих учених, чиї дослідження є ноу-хау для розвитку транспорту, енергетики, медицини, оборонного комплексу тощо. Сьогодні знайомимо читачів з автором роботи «Ефективне використання окисненого вугілля при виробництві доменного коксу» – доктором технічних наук, професором,  завідувачем кафедри «Технології переробки нафти, газу та твердого палива» Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» Денисом МІРОШНИЧЕНКОМ.

четвер, 25 липня 2019 р.

ЗОНА ВІДЧУЖЕННЯ: ЕВОЛЮЦІЯ ПРИШВИДШУЄТЬСЯ?


Одна з наукових гіпотез стверджує: семимильні кроки еволюції на планеті Земля відбувалися у часи підвищеного радіаційного фону. Можливо, аварії на атомних станціях також пришвидшують еволюцію живих організмів? І чи є мікроорганізми, які допомагають взаємодіяти рослинам із радіоактивними елементами і впливати на їх доступність у біологічних колообігах речовин?

Відповіді на ці та інші запитання впливу радіації на біоту шукає лауреат премії Президента для молодих учених, старший науковий співробітник кафедри радіобіології та радіоекології Національного університету біоресурсів і природокористування Олена ПАРЕНЮК.

понеділок, 22 квітня 2019 р.

Андрій КРАВЧЕНКО: ГЕМОСТАТИК МАЄ КОШТУВАТИ НЕ ДОРОЖЧЕ ЗА ГУБКУ ДЛЯ МИТТЯ ПОСУДУ


Читачі "Освіти України" уже знайомі з Народним героєм України Андрієм КРАВЧЕНКОМ. Ми розповідали, як у 2014 році вчений-теоретик відклав роботу над кандидатською дисертацією й пішов на фронт добровольцем, щоб захищати Україну.

понеділок, 15 квітня 2019 р.

понеділок, 25 березня 2019 р.

ВРЯТУВАЛА… ПРОФЕСІЯ ВЧИТЕЛЯ


Ставлення до уроків Другої світової, готовність говорити не лише про славні перемоги, а і про важкі випробування та гіркий досвід звичайних людей свідчить про зрілість нації, її готовність переосмислити події 1939–1945 років і не допустити їх повторення. Недаремно в північного сусіда святкування Дня перемоги часто проходять під гаслом «Можем повторить», а в Україні звучить «Ніколи знову!».

вівторок, 12 березня 2019 р.

БЕЗ ПОДІЛУ НА ШТАНИ ТА СПІДНИЦІ


Міжнародний день жінок і дівчат у науці – чудова нагода, щоб поговорити з розумними жінками, які досягли успіху в різних галузях, і спробувати відповісти на запитання: як їм працюється  та наскільки складно реалізувати себе ?

ЧИМ ПАРАБЕЛУМ ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ ВІД БРАУНІНГА?


Вивчати українську мову цікаво можна на кожному уроці, лекції, у компаніях ерудитів чи вдома з дітьми. У цьому переконана старший викладач кафедри української мови Інституту філології Київського університету імені Бориса Грінченка Олена ОСТАПЧЕНКО. Нещодавно вийшла друком її книга «Українська мова в грі. Проблемні завдання, конкурси, змагання, цікаві факти, тести, квести». Як саме зробити уроки та лекції української не просто цікавими, а захопливими – «Освіта України» запитує в автора.

МАЙСТРИ НАЙЩАСЛИВІШОЇ СПРАВИ


Дванадцять найкращих учителів із Кореї прилетіли до Києва, щоб познайомитися з українськими педагогами та розповісти про власні освітні практики.

ДИРЕКТОР МАЄ БУТИ ДЛЯ ДІТЕЙ, А НЕ ДЛЯ СТІН ЧИ ХАРЧОБЛОКУ


Є люди, які змінюють навколо себе все: простір, правила, суспільну думку. Директор львівського ліцею «Просвіта» Андрій ЗАКАЛЮК саме з таких: у 27 років він очолив занедбаний інтернат і за п’ять років перетворив його на одну з найкращих шкіл міста.

ЧАРІВНИКИ МУЗЕЙНОЇ МАГІЇ


     Педагогічний музей у Києві – одне із знакових місць для освітян і студентів профільних вишів. Тут можна заново відкрити для себе «старі» методики видатних педагогів (які часто виявляються дуже схожими на теперішні) й поспілкуватися з теоретиками та практиками сучасної педагогіки. Як змінився музей за останні роки і що планують зробити найближчим часом, «Освіта України» поцікавилася у директора закладу Олександра МІХНА.

середа, 9 січня 2019 р.

ДРУГА ЗМІНА – «НА ПОРОЗІ»


Як вирішувати питання перевантаження шкіл у столиці, чи повинні зберігати статус спеціалізованих школи, випускники яких отримують недостатні бали ЗНО із профільних предметів, і, найважливіше, як діяти освітній галузі в умовах стрімкого збільшення кількості жителів мегаполісу – ці та інші питання обговорювали під час розширеної колегії Департаменту освіти і науки.